Nezaradené

Ako získať kôru z pomaranča

 

Pomarančová kôra je vrchná vrstva pomarančovej šupky. Obsahuje ovocné oleje a dodá sviežu citrusovú chuť rôznym jedlám. Môžete použiť niekoľko kuchynských náradia k získaniu pomarančovej kôry, napríklad strúhadlo typu Microplan, jemné strúhadlo, škrabku na zeleninu, alebo nôž. Pozrite sa na krok 1 a získajte čerstvú kôru z pomaranča.

 

Postup 

 

Vzhľadom na to, že cieľom je použiť len najvrchnejšiu vrstvu ovocné šupky, je dôležité ovocie riadne umyť skôr než začneme jednou z nižšie popísaných metód.

 

        Použitie jemného strúhadla  

 

 1.           Oprite strúhadlo proti krájací doske. Ak používate ploché strúhadlo, držte ho v uhle tak, že jedna strana sa dotýka dosky na krájanie. Ak používate strúhadlo štvorhranné jednoducho ho položte na krájanie dosku.
 2.          Pohybujte pomarančom po celej dĺžke strúhadla. Použite dostatok sily na odstránenie vrchnej vrstvy šupky. Olúpte iba kôru z pomarančovej šupky a nie bielu časť, ktorá je horká.
  • Uistite sa, že je pomaranč čistý. Zvyčajne nemyslíte na umývanie pomaranče, pretože šupku vyhadzujete, ale kôra je šupka, preto je dôležité umyť pesticídy a špinu, než začnete strúhať kôru.
  • Môže sa vám zdať jednoduchšie držať pomaranč, ak ho prekrojíme na pol a vytlačíme šťavu, než začnete sa strúhaním kôry.
 3.          pomarančov po každom strouhnutí zľahka otáčajte. Vyhnite sa použitie každej časti pomaranča viac ako raz.
 4.           Otáčajte a strúhajte, dokiaľ nie je vrchná vrstva šupky odstránená. Teraz by ste mali mať na krájanie doske kôpku pomarančovej kôry. Nasypte ju do odmerky a zistite, koľko kôry máte.
  • Z jedného pomaranča by mala byť jedna polievková lyžica kôry. Nastrúhajte viac podľa potrieb vášho receptu.

 

        Použitie strúhadla typu Microplan 

 

 1.           Držte strúhadlo v uhle. Oprite koniec strúhadla o krájací dosku.
 2.          Pohybujte pomarančom po strúhadle. Zľahka tlačte pomaranč proti strúhadle a pohybujte ním odhora nadol, alebo od držadla ku koncu. Použite dostatok sily na odstránenie vrchnej vrstvy šupky. Uistite sa, že strúhate iba kôru z pomarančovej šupky a nie horkú dreň ležiace pod ňou.
 3.          pomaranča po celej dĺžke ľahko otáčajte. Vyhnite sa použitie každej časti pomaranča viac ako raz, nechcete aby sa dreň zmiešala s kôrou.
 4.         Pokračujte vo strúhanie a otáčanie, kým nezískate kôru z celého pomaranča. Zozbierajte všetku kôru a zmerajte ju v odmerke a zistite, koľko kôry budete ešte potrebovať.

 

        Použitie škrabky na zeleninu, alebo nože  

 

 1.           Olúpte pomaranč ako by ste lúpali zemiaka. Držte škrabku alebo nôž proti kôre pomaranča. Zatlačte len tak silno, aby ste olúpali iba vrchnú vrstvu šupky. Neloupejte dreň vnútri pomaranča. Táto metóda odstraňuje relatívne veľké kusy kôry, v tomto prípade bude lepšie použiť mini robot, než sa snažiť kôru nadrobno nasekať.
 2.           Otáčajte pomaly pomarančom zakaždým, kedy ste olúpali časť kôry. Vyhnite sa použitie každej časti pomaranča viac ako raz, nechcete aby sa dreň zmiešala s kôrou.
 3.          Pokračujte v lúpanie a otáčanie, kým neoloupete celý povrch pomaranča. 
 4.          Olúpanú kôru nadrobno nasekajte. Použite nôž alebo škrabku na olúpaní pomarančovej kôry na veľké kusy, ktoré môžu byť nasekané a použité ako nastrúhaná kôra. Použite ostrý nôž k jemnému nasekanie olúpané kôry. V závislosti na množstve a vzhľadu, ktoré potrebujete, zmena z olúpané kôry na nastrúhanú, môže byť úloha pre mini robot, ak ho máte. Zmerajte množstvo, ktoré potrebujete do vášho receptu.

 

Tipy 

 

 • Ak je v uzavretom obale, pomarančová kôra vydrží v mrazničke až šesť mesiacov.
 • Čím je nastrúhaná kôra menšie a jemnejšie, tým sa viac pomarančovej chuti dostane do receptov.
 • strúhaním kôry na jemnom strúhadle dostanete drsnejší kôru než strúhaním na strúhadle Microplan.
 • Použitím strúhadla Microplan dostanete veľmi jemnú kôru.
 • Pomaranč pred strúhaním kôry riadne umyte. Použite mydlo a vodu na odstránenie pesticídov, voskov a farbív.
 • Použitím škrabky na zeleninu alebo nože dostanete veľké pruhy kôry. Tento typ kôry môžete použiť v nápojoch. Môžete ju tiež nakrájať na kocky, aby bola jemnejšia.

Klikni na odkaz a preklikneš sa do skupiny ↓↓↓

https://www.facebook.com/groups/478599783030898

zdroj: www. ako-to-urobit.com