Nezaradené

Tri jednoduché triky, ako ovocie zbaviť chémie

3 jednoduché triky, ako ovocie zbaviť chémie. Umyť ho vodou nestačí

Umývať ovocie či zeleninu vodou nestačí. Ak si chcete byť istí, že ste kupované potraviny očistili od pesticídov a iných chemických látok, vyskúšajte tento jednoduchý trik. Všetko potrebné pritom máte doma v kuchyni.

Kupované ovocie už dávno nie je bez chémie a pestovatelia ho postrekujú rôznymi chemikáliami, čoho výsledkom sú dokonale lesklé a krásne kusy ovocia v supermarketoch. Možno ste si však aj sami všimli napríklad pri kupovaných jablkách, že aj keď ich opláchnete vodou, zostanú mastné. S týmto trikom sa však chemikálií hravo zbavíte.

Ovocie, ale aj zeleninu ku nám často obchodníci dovážajú zo zahraničia a na to, aby to potraviny vydržali, ich chemicky ošetrujú. Pesticídy a iné chemické látky, ktoré sa však na ovocie takto dostávajú, treba pred konzumáciou zmyť. Umyť ich obyčajnou vodou však väčšinou nestačí a stále na nich zostávajú. Ako si s tým poradiť?

Triky, ako zmyť chémiu z ovocia a zeleniny

Použite ocot
Ak sa chcete postarať o to, aby ovocie či zelenina, ktoré ste si kúpili v obchode, boli čo najbezpečnejšie na spotrebu a aby ste sa zbavili škodlivých chemikálií, vyskúšajte tento jednoduchý trik, ktorý zvládne úplne každý:

1. Ovocie a zeleninu namáčajte do nádoby s vodou zmiešanou s octom. Zmes by mala obsahovať asi 90% vody a 10% octu.

2. Potraviny nechajte odmočiť asi na 15 až 20 minút.

3. Následne ovocie či zeleninu opláchnite vodou.

Keď ovocie alebo zeleninu vytiahnete zo zmesi vody s octom, uvidíte, že zostane po nich trochu špinavá. Vy si však môžete vychutnať čisté potraviny.

Citrónová šťava
Táto metóda s octom sa však nedá použiť na všetky druhy potravín. Krehké ovocie, ako napríklad jahody, by sa pri nej mohli poškodiť, pretože majú veľmi jemnú pokožku a dlhšie máčanie v octe by im mohlo ublížiť. Pri ostatných potravinách sa však netreba obávať toho, že by v nich pretrvával pach octu. Ak by vám však jeho použitie prekážalo, môžete použiť aj citrónovú šťavu.

Slaná voda
Ďalšou možnosťou je umyť ovocie v slanej vode. Stačí teda, ak vodu, v ktorej chcete zeleninu a ovocie umyť, trošku osolíte. Odstránite tak pesticídy, ktoré by sa inak udržali na ich povrchu.

Ktoré potraviny sú najčistejšie a ktoré najmenej čisté?
Obzvlášť by ste si mali dať záležať na ovocie a zeleninu, ktoré patria do skupiny potravín s najvyššou koncentráciou škodlivých pesticídov. Nájdu sa medzi nimi hlavne dovážané nektárinky, jablká, hrozno, jahody, broskyne, cherry paradajky, papriky, hrach, špenát či zemiaky. Pri niektorých z nich, ako sú napríklad zemiaky, sa šupky zvyčajne zbavíte, v ostatných prípadoch však treba ovocie aj zeleninu poriadne očistiť.

Medzi najčistejšie druhy ovocia a zeleniny patrí avokádo, kukurica, ananás, mango, kivi, melón, grapefruit, ale aj kapusta, cibuľa, špargľa, karfiol či sladké zemiaky. Pri týchto potravinách je najmenej pravdepodobné, že by sa na nich držalo množstvo pesticídov.

Klikni na odkaz a preklikneš sa do skupiny ↓↓↓

https://www.facebook.com/groups/478599783030898

Zdroj: Healthy and Natural World